Z wizytą u Liczyrzepy – czyli co warto zobaczyć w Karkonoszach

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów. Grzbietem owych gór przebiega granica polsko-czeska, a najwyższym szczytem pasma jest Śnieżka – mierząca aż 1602 metry nad poziomem morza. Jest to najwyższy szczyt Czech i jednocześnie wielka atrakcja turystyczna. Jak zresztą całe Karkonosze, gdzie zawsze są tłumy turystów. Nie jest jednakże aż tak głośno, aby nie można było swobodnie odpocząć. Kontakt z dziką przyrodą, wspaniałe, urokliwe miasteczka i niezwykłe atrakcje zachęcają każdego do odwiedzin. Dlaczego warto pojechać w Karkonosze, co możemy zobaczyć w Karpaczu i kim jest tytułowy Liczyrzepa? O tym przeczytacie Państwo w niniejszym artykule.

KARKONOSZE I KARPACZ

Nie ma chyba nikogo, kto nie marzyłby o podróży w Karkonosze. Niezdecydowanym możemy jedynie powiedzieć, że warto! To wspaniałe góry, które dostarczają turystom wielu dróg i szlaków turystycznych. Wszystkie warte są przejścia i wszystkie szczyty warte zdobycia. Przede wszystkim zaś warto po prostu zaczerpnąć świeżego powietrza, odpocząć w ruchu, położyć się na trawie i podziwiać widoki. Jest to znakomity odpoczynek dla całego organizmu – nie tylko dla zdrowia fizycznego, lecz również psychicznego. Dzięki takiej wyprawie można naładować akumulatory i nabrać sił do pracy na kolejne miesiące. Oczywiście, najlepiej przyjeżdżać w góry w czasie letnich miesięcy, ale Karkonosze wyglądają wspaniale również jesienią i zimą. Dlatego też każdy weekendowy wypad o każdej porze roku będzie tak samo atrakcyjny. Wszystkich atrakcji nie sposób obejrzeć w ciągu kilkunastu godzin, dlatego mimo wszystko zachęcamy do nieco dłuższych podróży. Wówczas będzie można jeszcze lepiej skorzystać ze świeżego powietrza i kontaktu z przyrodą. A Karpacz? To niesamowite miasteczko, położone tuż przy górach – u stóp Śnieżki. Jest urokliwe i z pewnością zachwyci każdego przyjezdnego. Każdy może bowiem odnaleźć w mieście coś dla siebie – romantycy mogą się zatrzymać w jednym ze starych hotelików, które oczywiście zostały odremontowane, jednakże wciąż zachowały rys przeszłości. Ci bardziej nowocześni turyści znajdą w Karpaczu również bardziej nowoczesne hotele. Można przyjechać do miasta samotnie lub też całą rodziną. Atrakcje turystyczne nie kończą się na wycieczkach w góry. W Karpaczu można zobaczyć i robić o wiele więcej!

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Najbardziej znana jest ulokowana w Karpaczu świątynka Wang. To świątynia z przełomu XII i XIII wieku – obecnie drewniany kościółek. Z zewnątrz prezentuje się niemal zwyczajnie – choć trzeba przyznać, że jest śliczny. Prawdziwie cenne skarby tkwią jednak w jego wnętrzu! Są to bogato zdobione rzeźby – morskie potwory, Wikingowie, smoki, tajemnicze pismo runiczne… Zachwyceni są wszyscy – dorośli i ich dzieci! Te najmłodsze pociechy wspaniale będą się czuły w miejscowym Muzeum Zabawek. Jest to placówka powstała dzięki znanemu mimowi, a prywatnie zapalonemu kolekcjonerowi, Henrykowi Tomaszewskiemu, który w roku 1994 podarował władzom Karpacza swoje zbiory. Ponad 2 tysiące zabawek – również te, które mają przeszło 200 lat – znalazło swoje miejsce w Muzeum Zabawek. Wyglądają wspaniale – wpisane w prawdziwie bajkowe tła. Nieco starsi z pewnością docenią Muzeum „Karkonoskich Tajemnic”. To właśnie tam można się zapoznać z przedziwnym opiekunem gór – Liczyrzepą. Jego potężna, dziewięciometrowa rzeźba zdobi fasadę muzeum. Jest doskonale widoczna, zatem nie trzeba się obawiać, ze ktoś nie trafi do placówki. Duch Gór – bo tak jest nazywany Liczyrzepa – to stwór z głową orła, z jelenim porożem, posiadający rozdwojony ogon, łapy przednie lwa oraz tylne kozła. Interaktywna placówka przenosi wszystkich zwiedzających w piękny i mroczny zarazem świat baśni i legend karkonoskich. W Karpaczu znajduje się o wiele więcej przeróżnych atrakcji – wszystkie warte zobaczenia! Zachęcamy zatem do przyjazdu w to urokliwe miejsce!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *