Świątynia Wang w Karpaczu – poznaj jeden z najważniejszych zabytków w Karpaczu!

​Karpacz coraz częściej odwiedzany jest przez licznych turystów nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. To w końcu znakomita alternatywa dla bardzo popularnych górskich miejscowości – coraz częściej są one nie tylko bardzo drogie, ale również przepełnione, co odbiera im wiele z ich dawnego uroku. Nie można się więc dziwić temu, że tak wielu szuka innych miejsc dla siebie – i nie można dziwić się temu, że tak wielu wybiera właśnie Karpacz.

Jest to doskonały wybór dla wszystkich, którzy kochają góry. I chociaż nie znajdziemy tutaj szczytów tak wielkich, jak w Tatrach, to Śnieżka, której wysokość wynosi 1602 m.n.p.m, potrafi zrobić wrażenie, dla wielu będzie też odpowiednio wymagającym i satysfakcjonującym wyzwaniem. Jednak nie sama Śnieżka zachwyca tych, którzy decydują się na Karpacz – miejscem, które każdy powinien bowiem odwiedzić, jest właśnie Świątynia Wang.

Na samym początku warto pamiętać, że Świątynia Wang jest świątynią czynną. Oznacza to, że w każdą niedzielę oraz inne święta odbywa się tutaj Nabożeństwo, zawsze o godzinie. 10.00. Z tego powodu należy brać poprawkę na możliwe godziny zwiedzania – w dni, w które odbywa się Nabożeństwo, zwiedzanie możliwe jest dopiero od godz. 11:30. W innych przypadkach, od 15 kwietnia do 31 października zwiedzanie możliwe jest w godzinach od 9.00 do 18.00 a od 1 listopada do 14 kwietnia w godzinach od 9.00 do 17.00.

Samo zwiedzanie nie jest również darmowe, jednak ceny są naprawdę bardzo niskie i w zależności od rodzaju biletu wahają się od 2 do 10 zł. Nie jest to więc kwota duża, zwłaszcza jak na miejsce, które przyjedzie nam zobaczyć!

Czym jest Świątynia Wang?

Świątynia Wang to kościół klepkowy, który został do Polski sprowadzony w wieku XIX. Powstał on jednak znacznie wcześniej, na przełomie wieku XII i XIII w Norwegii, w miejscowość Vang. Służył on bardzo długo lokalnej społeczności, jednak w pewnym momencie okazało się, że kościół nie dość, że jest zbyt mały dla wszystkich mieszkańców okolicy, to jego utrzymanie jest po prostu bardzo drogie. Idealnym rozwiązaniem było wybudowanie nowej świątyni, jednak na to potrzebne były fundusze. Z tego powodu świątynię Wang postanowiono sprzedać, co miało pomóc w zdobyciu potrzebnych pieniędzy. Nie może to jednak dziwić, w końcu średniowieczna norweska świątynia mogła okazać się dla wielu łakomym kąskiem. I tak faktycznie było, bowiem pierwotnie Świątynia miała trafić do Berlina.

Ostatecznie jednak okazało się, że właśnie podobnego miejsca brakuje w Karpaczu, stąd decyzja została zmieniona, a Świątynia Wang została sprowadzona właśnie do Karpacza przez jednego z lokalnych możnych. Co ciekawe, do tej pory składa się ona ze sporej ilość elementów oryginalnych, są one zresztą połączone ze sobą bez użycia nawet jednego gwoździa, co jest naprawdę zaskakujące. Świątynia należy do grupy kościołów klepkowych, kiedyś bardzo popularnych w Norwegii, jednak do czasów współczesnych przetrwało raptem kilkadziesiąt z nich. Dzięki temu Świątynia Wang w Karpaczu jest czymś naprawdę wyjątkowym.

Na uwagę zasługuje również jej znakomita kondycja fizyczna czy ogólnie stan, w jakim zachowała się do dnia dzisiejsze, zwłaszcza biorąc pod uwagę taką przeprowadzkę – świątynia prezentuje się bardzo okazale, nie może nawet dziwić to, że cały czas jest bardzo aktywnie wykorzystywana przez lokalną społeczność.

Inne atrakcje w Karpaczu, których nie możesz pominąć!

Jest ich naprawdę wiele. Na miejscu czekają na nas liczne muzea, interaktywna wystawa klocków Lego, liczne atrakcje dla najmłodszych czy w końcu park wodny, który idealnie sprawdzi się w przypadku całej rodziny. Okolica również sprawia, że chcemy poznać ją lepiej. Z jednej strony czeka na nas naprawdę bardzo urokliwy Kocioł Małego Stawu, z drugiej strony Krucze Skały – obowiązkowy punkt w Karpaczu, jeżeli tylko uprawiamy wspinaczkę. Liczne trasy dopasowane są tutaj do niemal każdego poziomu zaawansowania!

Karpacz – oto idealna baza wypadkowa dla Ciebie i Twojej rodziny!

Jeżeli zdecydujemy się na odwiedzenie Karpacza, nie zapominajmy, że w jego okolicach również dzieje się naprawdę wiele! Idealnym przykładem są Kowary – to tutaj możemy zwiedzać dawne sztolnie, gdzie wydobywany był uran. Obecnie oczywiście wydobycie nie ma już miejsc, a jednak sztolnie nadal pozostały, robiąc niesamowite wrażenie na zwiedzających. Natomiast w miejscowości Ściegny czeka na nas Western City – to niewielki park rozrywki, jednak pełen atrakcji. To idealna opcja dla rodziców tych dzieci, które uwielbiają Dziki Zachód.

Jednocześnie, zachęcamy do sprawdzenia pozostałych atrakcji zarówno w Karpaczu, jak i okolicy. Jesteśmy pewni, że nawet przyjazdy na cały urlop nie będą upływały pod znakiem nudy, lecz naprawdę aktywnego wypoczynku, który docenia tak wiele osób odwiedzających Karpacz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *