Z wizytą w Muzeum Zabawek w Karpaczu

O tym, że Karpacz jest miastem wyjątkowo urokliwym można się przekonać w tym samym momencie, w którym postawi się w nim pierwsze kroki. Położony u podnóża Śnieżki kurort zachwyca licznymi zabytkami, możliwością uprawiania turystyki górskiej, a przede wszystkim – atmosferą, dzięki której wypoczynek jest tu łatwiejszy i przyjemniejszy niż w wielu innych miejscowościach górskich. Nikogo nie dziwi więc to, że co roku pojawiają się nowi turyści, którzy nie wyobrażają sobie, aby można było spędzić urlop w jakimkolwiek innym miejscu. Okazuje się jednak, że miasto jest w stanie zaskoczyć nawet te osoby, którym wydaje się, że znają je już dość dobrze.

Nie każdy wie przecież, że jednym z niemożliwych do zakwestionowania powodów, dla których warto udać się do Karpacza jest możliwość zapoznania się z kolekcją przygotowaną przez Miejskie Muzeum Zabawek. Historia placówki jest dość długa, pomysł jej założenia narodził się bowiem w 1995 roku. Wtedy też gmina Karpacz otrzymała dar, który z powodzeniem można uznać za nietypowy. Henryk Tomaszewski – jeden z najwybitniejszych twórców teatru dwudziestego wieku znany między innymi jako założyciel i dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy przekazał Karpaczowi ogromne ilości gromadzonych przez siebie eksponatów. O tym, że zbiorów nie można było uznać za przeciętne mówi już choćby to, że kolekcja narodziła się jeszcze w roku 1967 i przez kolejne lata była uzupełniana przez przedmioty pochodzące z każdego zakątka świata opowiadające o starszej i nowszej historii zabawek. Kolekcja Tomaszewskiego stała się podstawą, z czasem zaczęły jednak dołączać do niej również inne eksponaty i dziś składa się na nią ponad 2000 eksponatów. Co ciekawe, niezwykłe jest również miejsce, w którym może być ona podziwiana, jak bowiem inaczej nazwać budynek dawnego dworca kolejowego, który zbudowano jeszcze pod koniec dziewiętnastego wieku? Co ciekawe, piękne gabloty zostały zaprojektowane już na potrzeby samego Muzeum jako owoc pracy Kazimierza Wiśniaka. Dzięki temu możemy podziwiać kolorowe krajobrazy stanowiące idealne tło dla każdej prezentowanej kolekcji. Scenografia ma zresztą do odegrania szczególnie ważną rolę, to bowiem właśnie ona przyczynia się do tego, że odwiedzający muzeum goście są wprowadzani w bajkowy klimat tak typowy dla wczesnego dzieciństwa. Do Muzeum Zabawek zazwyczaj zabiera się dzieci, można mieć jednak pewność, że trafi się do miejsca, które powinno przypaść do gustu każdemu, bez względu na jego wiek.

Oczywiście, naturalnymi odbiorcami są najmłodsi, zabawki są bowiem integralną częścią ich świata. Nudzić nie powinni się jednak również ich rodzice, którzy zyskają szansę na odbycie wyjątkowej i niepowtarzalnej podróży w czasie. Najstarsze zabawki pochodzą jeszcze z osiemnastego wieku, wśród wielu eksponatów można przy tym znaleźć nie tylko dawne ludowe szopki i figurki świętych, ale również nowoczesne lalki, samochody, promy kosmiczne, statki i oczywiście misie, bez których trudno wyobrazić sobie dzieciństwo. Piękne są zwłaszcza zabawki wykonane z drewna, wiele osób z pewnością przystanie jednak również przy ozdobach, do wykonania których wykorzystano… piernik i cukier. Tu można spotkać nawet prom kosmiczny wykonany z klocków LEGO, a każda zabawka opowiada zwiedzającym swoją własną historię, może być bowiem wykorzystywana na wiele sposobów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *