Tanie wypoczywanie, czyli Karpacz na każdą kieszeń

Na początku dwudziestego pierwszego wieku nie mamy poważniejszych problemów próbując odpowiedzieć na pytanie o to, jak spędzić czas wolny. Istnieje wiele sposobów na to, aby wydać ciężko zarobione przez nas pieniądze, nie musimy więc martwić się, że nasze wysiłki spełzną na niczym, a my sami zostaniemy pozbawieni szans na wypoczynek. Najważniejszy dylemat, z jakim mamy do czynienia wybierając się na urlop, dotyczy zatem tego, gdzie powinniśmy się udać. Kuszą polskie góry, morze i jeziora, kusi jednak również powiew egzotyki.

Kolejny problem pojawia się wtedy, gdy zaczynamy zastanawiać się nad kosztami takiego przedsięwzięcia, naturalne wydaje się bowiem to, że im są one niższe, tym bardziej jesteśmy zadowoleni. Na szczęście, znalezienie tanich wakacji wcale nie jest aż tak trudne, jak wydaje się wielu osobom. Przykładem może być urlop w Karpaczu. Na wstępie warto jednak zastanowić się nad tym, jak to się dzieje, że wycieczka do Turcji wraz z kosztem przelotu bywa tańsza niż wypoczynek w Polsce. Tu kluczem do zrozumienia problemu wydaje się specyfika miast turystycznych, której często nie poświęca się uwagi. Wynika to przede wszystkim z dość specyficznego podejścia do sezonu turystycznego. I choć zdecydowana większość z nas nie dzieli w sposób kategoryczny pór roku uważając, że każda jest w taki sam sposób urokliwa, wspomniane podziały są czymś naturalnym, dla osób związanych z turystyką. Tu zresztą najczęściej pojawia się podział, który moglibyśmy określić mianem uproszczonego, mamy bowiem do czynienia z dwoma sezonami – wysokim oraz niskim. W interesie każdego kurortu jest maksymalne wydłużenie sezonu wysokiego oraz skrócenie czasu trwania sezonu niskiego, nie ulega bowiem wątpliwości, że pierwszy z nich zawsze pracuje na ten, który w wyliczeniach pojawia się jako drugi. Tu zresztą zaczyna się poważniejszy dylemat – jak pogodzić nasze pragnienie dobrej zabawy z oczekiwaniami, jakie stawiają nam osoby związane z turystyką. W naturalny sposób, w Turcji, gdzie sezon wysoki jest dłuższy, jest to łatwiejsze, okazuje się jednak, że mówimy o zadaniu, z którym powinni uporać się również miłośnicy pobytu w Karpaczu. Zaskoczeniem dla nikogo nie powinno być to, że to właśnie miejsce do spania jest tą pozycją, która w wakacyjnym budżecie stanowi największe wyzwanie. Oczywiście, można tu szukać oszczędności, zdecydowana większość wypoczywających zgadza się jednak, że nie powinno dochodzić do nich kosztem wygodnego łóżka, czystej pościeli oraz umieszczonych w oknach zasłon. Tu zresztą warto podkreślić, że praktyki polskich hotelarzy nie zawsze są jednakowo zachwycające, coraz częściej zwraca się więc uwagę na zalety wynajmowania pokoi u ludzi, którzy oferują je we własnych domach.

Na naszą korzyść przemawia w takim przypadku czynnik psychologiczny, można mieć bowiem pewność, że właściciel nie zaryzykuje pogorszenia swojego wizerunku w oczach sąsiadów. Jest też inny sposób na oszczędzanie na noclegu. Może być nim pobyt nie w samym Karpaczu, ale w oddalonym od niego o około 2 kilometry Miłkowie, nie sposób bowiem kwestionować tego, że odległość ma wpływ na wysokość oferowanych nam cel. Kwatery prywatne bywają krytykowane dlatego, że wiele osób liczy przede wszystkim na wypoczynek, a nie na konieczność przebywania w tym samym miejscu, co właściciel. Na szczęście, problem traci na aktualności, a coraz większa grupa właścicieli oferuje rozwiązania takie, jak choćby oddzielne wejście przeznaczone tylko dla gości. Co więcej, na kwaterach często można liczyć również na domowe śniadanie w cenie znacznie niższej niż ta, jaką oferuje się w restauracjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *